Як вже повідомляв МОСТ, нещодавно в Міжнародному реєстрі збитків відкрилася нова категорія заяв -“Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях” (А.3.6). Стосується вона власників майна на ТОТ, які втратили можливість контролю своєї нерухомості внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні, починаючи з 24 лютого 2022 року. Детальніше про цю категорію ми розпитали в юрисконсульта ГО «Місто Сили» Світлани Медвєдєвої, оскільки в межах безоплатної правової допомоги вона щодня консультує жителів Херсонщини.
З якими запитаннями стосовно категорії А.3.6 до юристів ГО «Місто Сили» люди звертаються найчастіше?
По-перше, цікавляться, чи потрібні якісь фото щодо стану об’єкту нерухомості. Надаємо роз’яснення: люди, які виїхали з окупації, не можуть знати, що там з тим майном зараз, чи ціле воно, не мають доступу до нього і фізично не мають змоги його фотографувати. Тож обов’язкової вимоги прикріплювати до заяви світлини немає.
А які документи можна чи й необхідно долучати до заяви і чи це критично?
Рекомендуємо долучати до заяви документи про звернення до правоохоронних органів стосовно порушення ваших прав як власника нерухомості. Це може бути той же витяг про відкриття провадження з приводу самовільного заселення кимось у ваш будинок, його пограбування і т.д. Взагалі у мене часто запитують: які докази втрати контролю за нерухомістю та доступу до неї можна надати, оформлюючи заяву для майбутніх репарацій? Адже далеко не всі, в чию оселю незаконно заселилися чужинці, звертаються із заявою до поліції. Ми в команді юристів зійшлися на тому, що доцільно буде звертатися до наказу Міністерства розвитку громад та території України від 28.02.25 року, номер 375. У ньому зазначено перелік територій, на яких ведуться чи велися бойові дії. Тож у графу, де просять описати докази втрати доступу або контролю над нерухомим майном, можна внести найменування наказу. І там видно, коли було окуповано населений пункт, коли його звільнили і чи звільнили взагалі.
Чи правильно я розумію, що подавати заяву про втрату контролю над нерухомістю чи доступу до неї має право тільки власник, а не просто мешканець?
Так, дана категорія заяв стосується тільки господарів, які мають офіційно підтверджене право власності або паперові бумаги на цю нерухомість (із відмовою державного реєстратора на оформлення з причини окупації, про що розкажу далі). Тобто, якщо людина просто прописана і там жила, вона не має права претендувати на компенсацію збитків. Для неї буде актуальна категорія заяв про вимушене внутрішнє переміщення, наприклад.
Не секрет, що залишається певний відсоток власників, чия нерухомість до сих пір не внесена до Державного реєстру прав, притому, що на руках відповідні документи є. Чи можуть такі люди подавати заяву до МРЗ (Міжнародний реєстр збитків) для подальшого отримання компенсації?
Це в принципі загальне правило для всіх категорій Міжнародного реєстру збитків. Заяву подавати можна, але попередньо треба отримати відмову в державного реєстратора.
Відмову від чого?
Відмову в державній реєстрації прав. У більшості випадків причиною таких відмов є відсутність довідки з бюро технічної інвентаризації про підтвердження зареєстрованих «старих» документів. Тобто, відмова – це документ, який підтверджує, що людина хотіла внести нерухоме майно в новий реєстр, але якихось даних для цього не вистачило, наприклад, підтвердження з БТІ, бо ця установа не працює через окупацію населеного пункту. При цьому дана особа є власником нерухомості, має паперові документи на будівлю.
А зараз ще залишаються люди, здебільшого в селах, які не мають жодних документів на будинок. Просто дістався від родичів або придбали без оформлення. Така категорія жителів може розраховувати на компенсаційні механізми, зокрема, через Міжнародний реєстр збитків?
Без жодних документів, хоча б паперових, вкрай складно довести свою приналежність до нерухомості, тож подати заявку до Міжнародного реєстру збитків у даному випадку неможливо. Але доцільно розглядати кожен випадок індивідуально.
Світлано, скажіть, чи можливо подати заяву щодо тимчасової втрати контролю за нерухомістю? Мається на увазі обмеження прав власника будівлі, розташованої у населеному пункті, який пізніше було деокуповано.
Саме так, адже йдеться про факт відсутності доступу до власного житла через міжнародно-протиправні дії РФ в Україні. І немає значення, що зараз цей населений пункт звільнений. Бо людина зазнала страждань, збитків через обмеження її прав. Також якщо за цей час житло було зруйноване, власник все одно має право подавати заяву про втрату контролю над нерухомістю під час окупації.
Суму відшкодування збитків внаслідок дій країни-агресора потрібно вказувати у заяві чи ні?
Оформлюючи заяву до Міжнародного реєстру збитків, людина бачить графу, де пропонують вказати суму відшкодування, яку хочете отримати. Яка ж сума буде релевантною? Це середня ринкова вартість даної нерухомості до повномасштабного вторгнення. Втім, суму можна й не вказувати. Заповнення даної графи не обов’язкове. Чого не скажеш про графу «тип події», її треба заповнювати. Йдеться про подію, яка призвела втрати контролю за нерухомістю. Наприклад, це може бути страх або небажання перебувати на окупованій території.
Чи може в даній категорії подаватися заява, яка захищає права дітей у частині втрати доступу до нерухомості?
Такий варіант є, у тому випадку, коли неповнолітня особа є законним власником майна, а до 18 років її права представляє опікун або близький родич. Тож законний представник може заповнити таку заяву на отримання компенсації від імені дитини, як власника даного майна, що втратив доступ до нього.
Ми говоримо тільки про житлову нерухомість чи ні? Чи можливо подати заяву про втрату контролю над іншою забудовою і хто це може зробити, якщо так? Чи має право на це фермерське господарство, ФОП, володіючи нежитловими приміщеннями?
Все можливо. Але слід враховувати той факт, що заяву у даній категорії може подати тільки фізична особа, в тому числі – фізична особа-підприємець, яка володіє будівлею, але не підприємство. Процедура подачі заяви для ФОП ідентична.
Чи актуальна нова категорія в Міжнародному реєстрі збитків у випадку із втратою контролю над земельними ділянками на окупованій території?
Поки що йдеться лише про об’єкти, які розташовані на земельній ділянці (будинки, магазини, склади тощо, а також квартири в багатоквартирних будинках).
Тобто, якщо в окупованому населеному пункті у власника хтось відібрав пай, вже сіється на цій землі, або незаконно використовується присадибна ділянка, це не є підставою для звернення до Міжнародного реєстру збитків через втрату контролю власності?
На даному етапі – ні. Але наскільки мені відомо, трохи пізніше в Міжнародному реєстрі збитків відкриється категорія заяв за типом «Інші економічні втрати». І от туди можна буде вносити претензії щодо втрати контролю над земельною ділянкою і доступу до неї. Дана категорія вже розроблена і розміщена на сайті Міжнародного реєстру збитків, просто вона ще технічно не впроваджена.
Якщо у вас виникають питання щодо подачі заяви або інші правові питання, звертайтесь до юристів ГО «Місто сили» і отримайте кваліфіковану консультацію.
за тел. +380952164611
Понеділок – пʼятниця з 09:00 до 18:00 год.
або ел.пошта: [email protected]
веб-сайт: https://mistosyly.org/pravova/